Naše KVV
Krajské vojenské velitelství Jihlava
Znak
Na obdélníkovém, dole vypuklém, modro - bílo (stříbrně) - bílo (stříbrně) – červeně čtvrceném štítě je položena žlutá (zlatá) hradební zeď s cimbuřím o čtyřech stínkách, opatřená uprostřed věží bez oken, zakončenou cimbuřím o třech stínkách. Tinktury znaku vycházejí z tinktur krajského znaku. Čtvrcení štítu vychází ze čtvrcení štítu znaku kraje Vysočina. Tinktura figury pak odkazuje na tinkturu zbroje figur v prvním a čtvrtém poli krajského znaku. Znak vyjadřuje použitými tinkturami blízký vztah jednotky k samosprávnému kraji, tvarem a figurou pak odkazuje na své začlenění v organizaci armády českého státu.
Hradba s věží - odkazuje na tisícileté tradice české státnosti a vojenské správy území. Za Přemyslovských panovníků ustanovovaní hradští správci byli zástupci krále v obvodě svého hradu. V době českého stavovského státu, do Bílé hory, byli stanovováni vždy dva krajští hejtmani, jeden z panského a druhý z rytířského stavu. Krajský hejtman rytířského stavu měl ve své pravomoci veškeré vojenské záležitosti příslušného kraje. Hradba s věží jako militární symbol též symbolizuje náplň činnosti, tedy územní vojenskou správu, a také odkazuje na devízu armády první Československé republiky: „Nám tvrz, nepřátelům hráz“. Znak KVV Jihlava byl schválen v roce 2004 Komisí vojenských tradic a symboliky Vojenského historického ústavu v barevném a polním provedení.
Prapor
Nebyl udělen.
Pamětní odznak
Pamětní odznak byl zřízen v roce 2006 u příležitosti předání praporu hejtmana kraje Vysočina jednotce aktivních záloh, a jeho podoba byla schválena Komisí vojenských tradic a symboliky Vojenského historického ústavu. Odznak je udělován vojáků, v činné službě, občanským zaměstnancům i civilní veřejnosti za podílení se na vzniku a budování jednotky aktivních záloh a spoluprací s AČR zastoupenou Krajským vojenským velitelstvím.
Na aversu, na střed je umístěn znak KVV Jihlava. Horní opis: „KRAJSKÉ VOJENSKÉ VELITELSTVÍ“, dolní opis: „JIHLAVA“. Na reversu je na střed umístěn graficky zpracovaný motiv městské brány, v opisu pod ním letopočet 2006. Při horním okraji je umístěna ploška určená pro matriční číslo medaile.
Velitel
2004 – 2005 plk. Ing. Karel Kredba
Ředitelé
2005 – 2007 plk. Ing. Dionýz Domik
2007 – 2007 pplk. Ing. Vladimír Trávník – z pověření
2007 – 2001 plk. gšt. Ing. Milan Solík
2001 – 2018 plk. Ing. Jan Ňachaj
2018 – 2019 pplk. Mgr. Ivo Páteček – z pověření
2019 - 2022 plk. gšt. Ing. Ladislav Sekan
1. 12. 2022 - 31.8. 2023 mjr. Ing. Aleš Fleissig - z pověření
1. 9. 2023 - plk. Mgr. Blahoslav Kopeček